
Na dziś dzień masz możliwość sfinansować zakup swojego auta na dwa sposoby:
• Kredyt samochodowy, gdzie bank udziela ci niskooprocentowanej pożyczki, jednak będzie współposiadaczem auta dopóki nie spłacisz zobowiązania.
• Kredyt na samochód, gdzie bank użycza ci pożyczki bez nadzwyczajnych warunków. Od samego początku jesteś wyłącznym właścicielem samochodu.
Zależnie od tego, na jaki model kredytu się zdecydujesz, będziesz zobowiązany znaleźć właściwe ubezpieczenie Auto-casco.
Auto z kredytem samochodowym
W sytuacji, gdy masz kredyt samochodowy, to na pewno zapisy w umowie nakładają na ciebie obowiązek wykupienia polisy Auto-casco. Musi ono należycie zabezpieczać samochód, a wysokość ewentualnego zadośćuczynienia powinna pokryć wysokość rat, jakie zostaną do spłaty, czyli masz obowiązek wyszukać polisę z dużym limitem.
Przy doborze odpowiedniego zabezpieczenia, zwróć uwagę głównie na:
• sumę ubezpieczenia. Jeżeli samochód jest nowiusi z salonu, masz możliwość asekurowania go na taką kwotę, jaka jest na fakturach. Korzystne będą dodatkowo ubezpieczenia, jakie zapewnią, iż w momencie utraty pojazdu w początkowym roku polisy, dostaniesz zwrot jego ceny z dnia nabycia.
• Brak amortyzacji. Niemało towarzystw uwzględnia amortyzację, nawet w przypadku pojazdów całkiem nowych. Kiedy nie chcesz dopłacić do reperacji pojazdu w momencie jego zepsucia, uważnie sprawdź zapisy polisy Auto-casco.
• Naprawę w ASO. Nie zawsze jest to standard, a w przypadku, kiedy masz nowiusi pojazd to nader ważne. Reperacja w Autoryzowanym Serwisie Obsługi zapewnia utrzymanie gwarancji na pojazd i zrealizowanie wszelkich prac odpowiednio ze kanonem producenta.
• Naprawę na częściach orginalnych, bo to, iż wybrałeś naprawę w ASO nie świadczy, że do jej zrealizowania pozostaną użyte oryginalne części. Przeczytaj zapisy w polisie, gdyż użycie części sygnowanych logiem producenta jest ważne w przypadku, kiedy twoje auto jest na gwarancji.
• Stałą sumę ubezpieczenia. Jeśli będziesz posiadać okazję wyboru tej możliwości, warto się na nią zdecydować. W ten sposób w razie zniszczenia czy też ukradnięcia samochodu, TU wypłaci ci odszkodowanie w wysokości wartości pojazdu w dniu jego kupienia.
Miej na uwadze, iż kupując umowę musisz oznakować na niej cesję. Dzięki temu w razie zniszczenia czy kradzieży pojazdu, odszkodowanie zostanie dostarczone do banku i pokryje dalsze koszty długu.
Auto w kredycie na samochód
Gdy zdecydowałeś się na kredyt na auto i poza samą wierzytelnością nie posiadasz innych zobowiązań w stosunku do banku, będziesz mógł samodzielnie zdecydować jak ochronić swoje cacko i czy w ogóle to uczynić. Nie posiadasz żadnego warunku, jednakże wskazane jest, abyś rozważył wykupienie Autocasco, nawet jak pojazd nie był niesłychanie drogi, a twój kredyt jest nieznaczny.
Dzięki poprawnie dobranej polisie Autocasco, w sytuacji, gdy stracisz pojazd w zdarzeniu drogowym czy też w rezultacie złodziejstwa, spieniężone przez ubezpieczalnię odszkodowanie, będzie mogło uregulować resztkę pożyczki w banku. Nie zostaniesz więc bez pojazdu i z kredytem.
Przy wyborze odpowiedniego ubezpieczenia, zwróć atencję szczególnie na:
• sumę ubezpieczenia, bowiem różnorodne firmy ubezpieczeniowe mogą określić wartość pojazdu na różnorodne sumy.
• Naprawę w warsztacie. W przypadku aut używanych ich właściciele przeważnie mają do wyboru alternatywę ich naprawy w warsztacie czy też na podstawie kosztorysu. Kiedy wybierzesz alternatywę „warsztat”, twoje auto pozostanie naprawione w wybranym warsztacie bezkosztowo. Po prostu po szkodzie odstawisz je do określonego przez towarzystwo ubezpieczeniowe zakładu naprawczego, a potem odbierzesz po naprawie. Ubezpieczyciel zajmie się rozliczeniem naprawy bezpośrednio z zakładem naprawczym.