Menu

Jazda samochodem w czasie zimy

Styczeń 11, 2019 - Ubezpieczenia
Jazda samochodem w czasie zimy

Okres zimowy na ulicach żąda od posiadaczy aut dodatkowego przygotowania samochodu a także większej koncentracji podczas jazdy. Zimą zdarza się najwięcej wypadków, przede wszystkim w mieście, gdzie ruch na czas godzin szczytu jest kolosalny.
Czy, aby bez ryzyka podróżować zimą, wystarczy wyłącznie podróżować wolniej i rozważniej? Zapraszamy do zapoznania się z paroma wskazówkami, które uproszczą jazdę autem na czas zimy.

Koniecznie wykonaj badanie techniczne!
Przed pierwszym śniegiem na ulicach koniecznie należy wykonać przegląd samochodu. Jazda zimą na letnich oponach jest niedopuszczalna i większość właścicieli samochodów szanuje tę normę.
Wskazane jest ponadto zwrócić uwagę na działanie hamulców. Jeśli hamulce funkcjonują nierówno, łatwiej utracić kontrolę nad samochodem i wypaść z ulicy w czasie hamowania. Nierówne funkcjonowanie hamulca jest niezauważalne w ciągu lata i jesieni – zimą potrafi doprowadzić do szkody lub stłuczki.
Najrozsądniej przed okresem zimowym zaplanować wymianę klocków hamulcowych. Nasza autowypożyczalnia prowadzi wypożyczanie pojazdów, jakie są na bieżąco serwisowane u zaufanych mechaników samochodowych.
Przed najmem każdego auta, sprawdzamy jego stan techniczny, tak aby zapewnić klientom najwyższy komfort jazdy oraz poziom bezpieczeństwa.

Jak odpowiednio ruszać autem?
Sposób, w jaki rusza się samochodem okresie zimy wydaje się mało ważny, tymczasem powinno się pamiętać o jednej normie. Jeżeli kierowca będzie zbyt mocno wciskał pedał gazu to śnieg pod kołami pierw się rozgrzeje oraz roztopi, a w następnej kolejności zamarznie, tworząc lód. Przypuszczalnie może to doprowadzić do powstania problemów jeszcze przed odjechaniem z parkingu. Pojazd zakopie się coraz bardziej, a podwodzie osiądzie.

Co zrobić jeżeli samochód utknął w zaspie?
Przede wszystkim nie wpadać w panikę i nazbyt żarliwie nie wciskać pedału gazu, albowiem to być może wyłącznie pogorszyć sytuację. Najprostszy sposób wymaga kilku powtórzeń poniższych czynności:
•    przede wszystkim należy wyprostować koła,
•    później łagodnie wcisnąć pedał gazu.
•    jak pojazd zacznie się zakopywać, powinno się    żywo nacisnąć sprzęgło,
•    w następnej kolejności powinno się kolejny raz wcisnąć pedał gazu.

W czasie zimy nie ufaj innym uczestnikom ruchu
Nadmierna brawura jest najczęstszą przyczyną kolizji  w czasie zimy. Trzeba zachować właściwy odstęp, przede wszystkim w mieście, gdzie ruch na ulicy jest większy. Nawet najlepszy i doświadczony prowadzący winien zachować ostrożność w trakcie jazdy, nie tylko zważywszy na niekorzystne warunki na trasie, ale również na zachowanie pozostałych posiadaczy pojazdów.
Niełatwo przewidzieć zachowania każdego z uczestników ruchu, więc najlepiej w czasie zimy zastosować zasadę „ograniczonego zaufania”. Oprócz innych pojazdów na jezdni, uwagę kierowcy powinna być skoncentrowana na pieszych i rowerzystach.
 Ażeby uniknąć kolizji zachowaj większy odstęp. Ten banalny krok zezwoli na zachowanie dłuższej drogi hamowania i większego poziomu bezpieczeństwa.

Nasza autowypożyczalnia prowadzi wynajem samochodów dostawczych i osobowych, a dla kierowców planujących zimowy wyjazd w góry, przygotowywaliśmy możliwość wynajęcia łańcuchów na koła w korzystnej cenie!

autowypożyczalnia

Tagi: , ,